Τα Μινοράκια αποτελούν ένα παιδαγωγικό όραμα βγαλμένο από το σύστημα Κόνταϊ (Kodály) και εκπαιδεύουν μία νέα γενιά μουσικών στην Ελλάδα από το 2009. Απευθύνονται σε παιδιά ηλικίας 4 έως 6 ετών και στοχεύουν, με το βιολί και το δοξάρι ανά χείρας, να εισαγάγουν στη ζωή των μικρών μουσικών την ομορφιά της μουσικής τέχνης, μέσα από τις αξίες ενός μουσικού συνόλου. Οι μαθητές έρχονται στο μάθημα με βιολάκι στα μέτρα τους και αμέσως γίνονται μουσικοί ορχήστρας. Με άλλα λόγια μαθαίνουν πρώτα να ακούν, να ανοίγονται στο σύμπαν ηχητικών ερεθισμάτων που μας περιβάλλει, να το αντιλαμβάνονται, να το οργανώνουν, να το αναπαράγουν. Ξεκινούν την ανάγνωση νοτών ήδη από το πρώτο μάθημα, με υλικό της μεθόδου Colourstrings (χρωματιστές χορδές), δημιουργημένο αποκλειστικά για την ηλικία τους, με τους τέσσερις ήρωες της μεγάλης παρέας: την πράσινη αρκούδα, τον κόκκινο μπαμπά, τη μπλε μαμά και το κίτρινο πουλάκι (τις 4 χορδές του οργάνου). Με πολύ τραγούδι, χορό, αυτοσχεδιασμό, σύνθεση, μουσική ανάγνωση (σολφέζ), ομαδικό παίξιμο, φροντίδα για το όργανο ως προέκταση του σώματός μας, για τον διπλανό μας ως συνδημιουργό της ομορφιάς, μετά από μία συνήθως διετή πορεία στα Μινοράκια, ο μικρός μουσικός είναι έτοιμος να ανοίξει τα φτερά του όχι μόνο στο βιολί και τα όργανα της οικογένειας του βιολιού, αλλά και σε όποιο άλλο όργανο επιθυμεί. Η μέθοδος των χρωματιστών χορδών (colourstrings.fi) αποτελεί εφαρμογή του συστήματος Κόνταϊ στα έγχορδα και εμπλέκει πολύ το τραγούδι της μητρικής μας γλώσσας. Ως εκ τούτου, τα Μινοράκια συνεργάζονται με τον καθηγητή του Πανεπιστημίου Μακεδονίας Γιώργο Κυριακάκη, για την παραγωγή πρωτότυπου υλικού για τους μαθητές, οι οποίοι παίζουν σε πρώτη εκτέλεση έργα γραμμένα στη ‘’γλώσσα’’ τους. Το πρόγραμμα διδάσκεται από τη Δήμητρα Κατιώνη.