Το φετινό ακαδημαικό έτος 2021-2022 θα λειτουργήσουν τα εξής νέα τμήματα Πνευστά | φαγκότο, κλαρινέτο, τρομπέτα, όμποε, σαξόφωνο Έγχορδα| βιόλα, βιολοντσέλο, κοντραμπάσο. Ακκορντεόν Rockschool (Σύγχρονη φωνητική, Αρμόνιο, Ηλεκτρική κιθάρα, Ηλεκτρικό Μπάσο) Σχολή Βυζαντινής Μουσικής | Τα μαθήματα είναι ατομικά για αυτούς που θέλουν να σπουδάσουν Βυζαντινή Μουσική ενώ μπορούν να είναι και ομαδικά (σε μικρά γκρουπ των 3 ατόμων) για όσους θέλουν να μυηθούν στον κόσμο της Βυζαντινής Μουσικής. Δηλώστε την προτίμησή σας και επικοινωνήστε με τη γραμματεία του Ωδείου για περισσότερες πληροφορίες Ενημερωθείτε μέσω της ιστοσελίδας μας για τον κανονισμό σπουδών Ξενόγλωσσα μαθήματα βασικών θεωρητικών | Τα μαθήματα είναι ομαδικά και πραγματοποιούνται στα αγγλικά Στοιχεία Τζαζ Αρμονίας | Στο πλαίσιο των σπουδών μοντέρνας μουσικής ανοίγει ομαδικό τμήμα που ανήκει στα υποχρεωτικά μαθήματα του κύκλου σπουδών. ΤΜΗΜΑΤΑΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣΓΙΑΜΟΥΣΙΚΑΣΧΟΛΕΙΑ-ΜΟΥΣΙΚΑΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥΚΑΙΜΟΥΣΙΚΑΙΔΡΥΜΑΤΑΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ Στο Δημοτικό Ωδείο λειτουργούν όλα τα τμήματα προετοιμασίας για όσους θέλουν να προετοιμαστούν για την εισαγωγή τους στα Μουσικά σχολεία, ή μουσικά πανεπιστήμια του εσωτερικού και στα μουσικά ιδρύματα του εξωτερικού. Παράλληλα λειτουργούν αγγλόφωνα τμήματα για τους ενδιαφερόμενους των παραπάνω κατηγοριών αλλά και αγγλόφωνα τμήματα θεωρητικών για τους ξενόγλωσσους σπουδαστές οργάνων. Στα τμήματα προετοιμασίας για τα μουσικά σχολεία μπορούν να συμμετέχουν παιδιά πέμπτης δημοτικού ενώ για τα μουσικά πανεπιστήμια παιδιά Λυκείου. Τα τμήματα μπορούν να είναι ομαδικά η ατομικά ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε σπουδαστή. ΤΜΗΜΑΤΑΡΕΠΕΡΤΟΡΙΟΥΓΙΑΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣΚΑΙΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΟΥΣΟΡΓΑΝΩΝ Στο Δημοτικό Ωδείο λειτουργούν επίσης τμήματα ρεπερτορίου για όλους του πτυχιούχους και διπλωματούχους που θέλουν να συνεχίσουν τη διεύρυνση του ρεπερτορίου τους, την προετοιμασία τους για τη σολιστική τους δραστηριότητα ή και την προετοιμασία τους για τη συνέχιση των σπουδών τους στο εξωτερικό σε κάποιο μουσικό ίδρυμα.